Elektrikli bisiklete ehliyet zorunluluğu0 0
Read Time:1 Minute, 37 Second

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle de kullanımı hızla yaygınlaşan elektrikli bisikletler, bundan böyle motosiklet kapsamında olacak.

‘Çevre dostu’ taşıt olarak bilinen elektrikli bisikletler, ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra akaryakıt yönünden de tasarruflu olması nedeniyle büyük rağbet görüyor. Ancak, trafikte çocuk yaştakilerin bilinçsiz kullanımı, kural ihlalleri ve meydana gelen kazalarla ilgili yoğun şikayetler alınması üzerine; Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla toplantı düzenlendi, “Elektrikli Bisiklet Kullanımı”na yönelik yeni düzenlemeler getirildi.

600 TL ceza uygulanacak

Buna göre; artık elektrikli bisiklet kullananların ehliyet sahibi olması gerekiyor. Yapılan açıklamada, şu satırlara yer verildi: “Gücü 0.25 kilovattan, hızı 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletler, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındı. Bu araçları kullananların, A1 sınıfı sürücü belgesi olması gerekiyor. Ehliyeti olmayanlar hakkında, Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 600 TL adli para cezası uygulanacak. Öte yandan ehliyetsiz sürücü araç sahibi değilse, araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.” Öte yandan elektrikli bisiklet sürücülerine, motosiklet kullanıcıları gibi kask takma zorunluluğu da getirildi. Kasksız sürücülere de halen 66 TL idari para ceza uygulanıyor.
Yapılan düzenlemeler, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik. Bundan böyle denetimlerde, A1 ehliyeti olmayan ve kask takmayan elektrikli bisiklet sürücüleri hakkında yasal işlemlerin uygulanacağı, vatandaşların bu konuda gerekli dikkat ve hassasiyeti göstermeleri gerektiği bildirildi.

Kaynak: Milliyet

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post