Emc Forum 2012 Türkiye
0 0
Read Time:4 Minute, 26 Second

 

MC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, üst düzey BT yöneticilerini bir araya getirdi. Etkinlikte ayrıca BT yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları da yayınlandı.

EMC’nin bu yıl ülkemizde 6. kez düzenlediği EMC Forum etkinliği, 18 Ekim Perşembe günü, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 1000’e yakın sektör temsilcisinin katıldığı EMC Forum 2012’de, Bulut ve Büyük Veri konuları çerçevesinde, “İşinizi+BT’yi+Kendinizi Dönüştürün” temasına odaklanıldı.

 

 

Çok yönlü kişiliğiyle tanınan yazar/şair Sunay Akın’ın keyifli sohbetiyle konuk konuşmacı olarak katıldığı EMC Forum’da, EMC’nin Teknoloji İş Ortakları{jcomments on} organizasyonunu yöneten Başkan Yardımcısı, Global Pazarlama CTO’su Chuck Hollis açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

 

EMC Forum’un ev sahipliğini yapan EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez Forum ile ilgili olarak şunları söyledi; “Bu yılki EMC Forum’da, teknoloji dünyasının gündemindeki Büyük Veri ve Bulut Bilişim konularında geri kalmamak adına kurumların ve yöneticilerin dönüşüm yolculuklarını her yönüyle ele aldık. Şirketlerin BT dönüşümlerinde uygulamaları gerekenler hakkında önemli yol haritaları sağlamanın yanı sıra; rekabet ortamında nasıl öne çıkabileceklerini ve kârlılığı artırmanın yollarını değerlendirdik”.

EMC’nin etkili çözümlerine dikkat çeken Sönmez; “EMC olarak müşterilerimizin beklentilerine ve yapısına özel olarak geliştirdiğimiz etkili çözümlerimizle, bulut bilişime giden yolda en başarılı sonucu elde etmelerini sağlıyoruz. Rakiplerden farklılaşmanın ve kârlılığı korumanın yolu doğru belirlenmiş bulut stratejisinden geçiyor. “Türkiye’deki Şirketlerde BT Dönüşümü” üzerine gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçları da; Türkiye’deki şirketlerin yakın zamanda büyük bir dönüşüm geçireceğini gözler önüne seriyor. Kurumlar çalışma şekillerini, BT ve çalışan yapılarını dönüştürmek suretiyle operasyonları üzerinde daha yüksek kontrole ve pazarları, müşterileri ve ürünleri hakkında daha iyi bir kavrayışa sahip olacaklarını görecekler” şeklinde konuştu.

Şirketlerin %62’si, gelecek 12 ay içerisinde büyük bir dönüşüm geçirecek:
Ajandalarda öncelik veri depolama ve veri yönetimi

EMC’nin BT dönüşümü konusundaki araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de şirketlerin yüzde 62’si gelecek yıl içerisinde büyük bir dönüşüm geçirecek. Araştırma bulgularına göre Türkiye’deki şirketlerin yüzde 49’u yeni çözümler ve ürünler geliştirilmesini, yüzde 46’sı gelirlerin artırılmasını, yüzde 42’si ise veri yönetiminin ve analiz çalışmalarının geliştirilmesini ticari konularda amaç olarak belirliyor.

Bu bulgular şirketlerin BT dönüşümüne yaklaşımlarına da yansıyor. Türkiye’deki şirketlerin yüzde 40’ı gelecek 12 ay içerisinde BT fonksiyonlarında büyük dönüşüm niteliğinde değişimler yapmakta olduklarını veya bu yönde planlar yaptıklarını bildiriyorlar.

Araştırmaya göre Türkiye’deki şirketlerin BT alanındaki önde gelen 7 önceliği Veri depolama ve yönetimi (yüzde 60), Yeni teknoloji (sistemler, uygulamalar ve veri) entegrasyonu ve süreç yönetimi (yüzde 58), Veri yedekleme ve kurtarma (yüzde 57), Mevcut teknolojilerin bakımı (yüzde 54), Veri güvenliği (yüzde 52), Güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve performansın optimizasyonu (yüzde 47) ve Bulut bilişim (yüzde 46).

Yeni Görev Tanımları Doğuyor: Bulut Mimarları ve Veri Bilim Adamları Geliyor

Araştırma, sadece şirketler ve BT fonksiyonlarının dönüşüm geçirmesinin ötesinde, BT çalışanlarının görevlerinin de hızlı bir değişim halinde olduğunu ortaya çıkarıyor.

Şirketlerin yüzde 72’si Büyük Veri’nin, BT personeli için gelecek üç yıl içinde yeni görev ve sorumluluklar yaratacağına inandıklarını ve bulut bilişimin de aynı sonucu doğuracağını söylüyor. Bu kapsamda Data Architect (Bulut Mimarı) ve Data Scientist (Veri Bilim Adamı) gibi yeni görevler ortaya çıkıyor.

Türkiye’deki şirketler bu değişen ortama uyum sağlamaya hazır olduklarına inanıyor ve yüzde 87’si BT organizasyonlarının, öncelikli BT işlerini başarıyla gerçekleştirmek için yeterli bilgi ve beceri seviyesinde olduğundan emin olduklarını belirtiyor.

Büyük Veri, yeni kazananları ve kaybedenleri belirleyecek

Araştırmada yer alan yöneticilerin yüzde 72’si, büyük veriye ilişkin analitik araçların yeni kazanan ve kaybedenin belirlenmesi konusunda çok önemli bir rolü olduğu üzerinde hem fikir. Bu görüşe uyumun en yüksek olduğu sektör ise yüzde 88 ile Telekom sektörü.

Şair ve Yazar Sunay Akın da EMC Forum 2012’de oldukça keyifli bir sunum gerçekleştirdi.

Bunun yanı sıra, kuruluşların yüzde 70’i büyük veri analitik araçlarını ya konuşlandırıp kullanmaya başladıklarını, ya da önümüzdeki 12 ay içerisinde yeni analitik araçlar almayı düşündüklerini belirtirken; yüzde 42’lik bir kesim de güçlendirilmiş veri yönetimi ve analiz/analitik araçların şirketlerin için kurumsal önceliklerinden biri olduğunu belirtiyor.

Bu rakamlar, hızla yayılan teknolojiden azami fayda sağlama yarışının artık başlamış olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Bu yarışın kazanan ve kaybedenlerini, büyük veri analitik araçlarını kullanmaya başlama hızıbelirleyecek.

Türk şirketleri için güven önemini koruyor; en büyük endişe kaynağı veri güvenliği ve yönetimi

Araştırma sonuçları; Büyük Veri analiz araçlarının şirketlerin ajandasında önemli yer tutmaya başladığını ve Türkiye’deki şirketlerin, sahip oldukları verilerin değerindeki artışa karşılık olarak, bu verileri koruma ihtiyacına önem verdiğini gösteriyor.

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 82’si veri güvenliği ve yönetiminin kendileri için büyük bir endişe kaynağı olduğunu söylerken; diğer bir yüzde 44’lük kesim de ağ güvenliğini bir BT önceliği olarak gösterdi.

Buna ilave olarak, araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 57’si yedekleme ve kurtarmayı öncelik olarak tanımladığını belirtti. Bu sonuçlar, veri gizliliği, güvenliği ve korumasının günümüz şirketleri için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Bulut, geleneksel BT Mimarilerinin yerini alıyor

EMC’nin araştırmasından çıkan bir diğer bulgu da şirketlerin, işlerinin dönüşümüne yardımcı olması için buluta verdikleri önemin arttığını gösteriyor ve yüzde 46’sı, bulutun kuruluşları için bariz bir öncelik olduğunu söylüyor.

Araştırmaya cevap veren şirketlerin %60’ı bulut mimarilerinin önümüzdeki üç yıl içerisinde kuruluşları içerisindeki geleneksel BT altyapılarının yerini alacağına inanıyor; danışmanlık sektöründe bu oran yüzde 76’ya yükseliyor. Sonuçlar bulut bilişimin, şirketlerin işletme operasyonlarını dönüştürmede çok önemli bir rol oynadığını ortaya koyuyor.

<

p style=”margin: 0px 0px 10px; padding: 0px; font-size: 13px; line-height: 1.35em; color: #202020; font-family: ‘lucida grande’, lucida, tahoma, helvetica, arial, sans-serif;”>Kaynak: BTNET

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post