Raid ve türleri0 0
Read Time:2 Minute, 20 Second

Raid nedir ?

Raid, Redundant Array of Independent Disks kelimelerinin kısaltılmışıdır. Türkçe’de ise “Bağımsız Disklerin Artıklıklı Dizisi” anlamına gelmektedir.

Ev kullanıcısı için değildir, daha çok şirketler içindir, ancak ev kullanımında da faydalı olabilir.

Raid türleri

1. Raid 0
2. Raid 0+1
3. Raid 1
4. Raid 2
5. Raid 3

6. Raid 4
7. Raid 5
8. Raid 6
9. Raid 10
10. Raid 15
11. Raid 50
12. Raid 51
13. Raid 60

 Raid 0, Raid 1, Raid 0+1, Raid 5 en çok tercih edilendir.

Raid 0

Raid 0 sadece performans için üretilmiş teknolojidir. En az 2 disk ile oluşturulur. Raid kart üzerine gelen tüm datalar disk sayısına bölünerek aynı anda hepsine birden yazılır. Örnek olarak elimizde 15.000 rpm bir disk varsa bu diske sadece 15.000 rpm hızı ile yazabilirken 3 adet aynı diskten varsa 45.000 rpm hızında kullanma olanağımız mevcut olur. Güvenliği en alt seviyededir. Disklerden biri çökerse tüm veriyi kaybetmiş oluruz. Disk sayısının toplamı kadar kapasite elde edilir.

Raid 1

en az 2 disk ile oluşturulur tüm data iki diskede aynı şekilde yazılır. Bu işleme Mirroring’te denilir. Bir disk göçtüğünde diğer disk problem olmamış gibi işlemlere devam eder. Kapasite anlamında da tekdisk kapasitesi elde edilir.

Raid 0+1

Performans anlamında en üst seviyede bulunan Raid yapısıdır. Disk sayısı ne kadar fazla ise performans o derecede artar. En az 4 disk ile oluşturulabilir. 2 adet Raid 0 yapısını Raid 1 altında toplayarak yapılan bu yapı gelen tüm dataları parçalayıp tüm disklere dağıtarak okuma yazma yaptığından performans olarak hiçbir yapı performans anlamında bu yapının yanına yaklaşamaz.

Raid 5

En popüler yapı Raid 5’tir.Enaz 3 disk ile oluşturulur.Parite bilgisi tüm disklere dağıtılır.Yani tüm disklerde hem veri hem parite bilgisi bulunur.Veriler disklere yazılmadan önce Raid kart üzerinde parçalara ayrılır ve parite bilgisi ile birlikte disklere yazılırlar.Raid 5, 2,3,4 gibi tek diski tolere edebilir.

Hot spare

Hot spare’da sistem yöneticileri için olmazsa olmazlardan biridir. RAID sistemine dahil olan bir harddiskin bozulması halinde, yerine otomatik olarak gelecek olan ayrı bir diske verilen isimdir. Normal Raid sistemi bozulduğu andan itibaren sisten yöneticisinin anında müdahale etmesi gerekmektedir. İşte sistem yöneticisi yerinde olmasa bile Hot Spare sayesinde boştaki disk devreye girerek sistem yöneticilerinin işlerini kolaylaştırmaktadır.

Hot Swap

RAID sistemde, RAID sistemine dahil olan bir sürücünün bozulması halinde, server`ı kapatmadan ve hiç bir şekilde dokunmadan, bu bozuk diski alıp, yerine sağlam bir diski takma yeteneğine verilen isimdir.

Parity

RAID 5 Sistemi tarafından kullanılan ve disk dizesindeki bir harddiskte meydana gelen veri kaybını tekrar en eski haline getirmek için kullanılan bir tür veri kaybı önleme sistemidir.

Duplexing

İki RAID kartınını birbirini Mirror etmesidir.

Raid türleri

İki tür raid vardır. Bunlar;

1. Yazımsal Raid

2. Donanımsal Raid

Yazılımsal raid

Ek yazılım ve ek donanım gerektirmeden windows işletim sitemi tarafından desteklenen raid çeşididir.

Donanımsal raid

Herhangi bir Raid kartı alınarak kurulan raid sistemidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post