1 0
Read Time:1 Minute, 11 Second

SİSTEM YÖNETİCİSİ NEDİR ?

Takım elbise giymekten kaçınır fakat bazen zorunluluktan giymek zorundadır çünkü, işi gereği her an tozlanmış bir sistem odasına girip yerlerde kablo toparlamak gibi işlere girişebilir. Senelerdir ofiste kapağı açılmamış bir cihazı, acil olarak tozlar içinde yerinden çıkartması gerekebilir. Ya da 72 saat boyunca uyumadan bir sistem göçünün başında beklemesi işinin gereğidir.

Altında çalışan bir ekibi genelde yoktur. Varsa çok şanslıdır, en azından yazın 5 gün tatile gidebilir.

Şirketinizde üstü başı toz içinde saçı sakalı birbirine girmiş, gecelerdir sabahlamış bu iş arkadaşınız ile karşılaştığınızda onun bir yönetici pozisyonundan hayli uzakta olduğunu düşünmeniz bu açıdan hayli normaldir.

Kurumların otomasyon yapısı ister küçük ister büyük olsun, bu yapıdaki bütün bilgisayar sistemi ve ağ bileşenlerini bir orkestra şefi ahenginde yöneten insanlara ihtiyaç vardır. Sistem yöneticisi işte tam bu işi yapar.

Kendisi nerede olursa olsun, başka bir katta, başka bir odada, başka bir kullanıcının yazıcısının kağıdının bittiğini önceden tespit edebilecek ve olası yazdırma ihtiyacı hasıl olduğunda kullanıcının, yazdır düğmesine defalarca hunharca çökmesini, dolayısıyla da yine aynı kullanıcının “Yazıcım yazdırmıyor, arızalı, işimi yapamıyorum!” gibi psikopatça davranışlarının önüne geçebilecek basirete sahip olması da vardır.

Ayrıca 5651, ISO 27001 gibi belgeleme, uyum süreçlerini, denetimlerin ihtiyaçlarını karşılar. İsviçre çakısı gibidir ama şirket çalışanları ve yöneticileri tarafından çoğu zaman takdir edilmeyendir, (istisnalar hariç).

 Bir kurumdaki bilgisayar bileşenlerini, yani donanım ve yazılımları, yerel ve uzak ağları, İnternet ve telefon şebekelerini yöneten çalışandır. Aynı zamanda kurumların sınırsız BT ihtiyaçlarını sınırlı bütçeler ile yönetmek zorunda olan insandır.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By hasgül

Average Rating

5 Star
100%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Sistem yöneticisi nedir ? Kimdir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir