Suriye’yle ipler koptu0 0
Read Time:1 Minute, 53 Second


{jcomments on}Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli tüm diplomatların Türkiye’den ayrılmasını istedi.

Osman Arolat, yazılarıyla gündeme ışık tutuyor

» Hollandalı diplomatları sınır dışı ediyor

ANKARA – Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin Ankara’daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde Türkiye’den ayrılmasını talep etti.

 

 

 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye güvenlik güçlerinin Humus’un Hula ilçesinde gerçekleştirdiği, 50’si çocuk olmak üzere en az 110 masum sivilin hayatlarına malolan toplu katliamın uluslararası camiada büyük bir infiale yol açtığı” ifade edildi.

Açıklamada, “İnsanlığa karşı suç niteliğindeki bu eyleme karşı sessiz ve tepkisiz kalınması söz konusu dahi olamaz. Sivil halka karşı toplu bir katliama girişenlerin işledikleri bu vahim insanlık suçu cezasız kalamaz. Bu alçakça katliama karşı tek sesle, birlik içinde gerekli tepkileri vermek uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu anlayış doğrultusunda, ülkemiz tarafından da Suriye yönetimine karşı yeni tedbirler alınması gerekli görülmüştür. Ev sahibi ülke olarak, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi’nin 9. maddesi uyarınca, Suriye’nin Ankara’daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde ülkemizden ayrılması talep edilmiştir. Bakanlığımıza çağrılan Büyükelçilik Geçici Maslahatgüzarı’na bugün (30 Mayıs) bir nota ile gerekli bildirim yapılmıştır.”

Açıklamada, Suriye yönetiminden beklenenin, uluslararası camianın çağrıları doğrultusunda bir an önce sivil halka yönelik şiddet eylemlerine son vermesi ve halkın meşru talepleri doğrultusunda ülkede demokratik bir geçiş sürecinin önünü açması olduğu bildirilerek, “Bu yapılmadığı ve insanlığa karşı suç işlenmeye devam edildiği takdirde, ülkemiz ve uluslararası toplum daha ileri tedbirler alacaktır. Bu komşu, tarihdaş ve kardeş Suriye halkına karşı manevi ve vicdani sorumluluğumuzdur” denildi.

Konsolosluktaki Türk diplomatların sayısında ciddi azaltma yapıldı

Öte yandan Türkiye’nin Halep’teki Başkonsolosluğu’nda bulunan personelin bir kısmının Türkiye’ye döndüğü bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye’nin Halep Başkonsolosluğu asgari personelle çalışacak ve konsolosluk hizmetleri vermeye devam edecek. Halep’te asgari personelle devam etme kararının Dışişleri Bakanlığı tarafından verildiği ifade edildi.

Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci’nin de görevinin başında olduğu kaydedildi.

Halep Başkonsolosluğu’nda görev yapan Türk personelin aileleri daha önce Türkiye’ye dönmüştü.

Bulgaristan yönetimi Suriye ile diplomatik ilişkilerini kesti

Diğer yandan Bulgaristan yönetimi, Suriye rejimi ile diplomatik ilişkilerini keserek Sofya’daki Suriye Büyükelçisi Salah Suhar ve beraberindeki iki diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti.

Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli diplomatlara Bulgaristan;ı terk etmek üzere 72 saat süre verdi.
Ayrıca, Bulgaristan;ın Şam;daki büyükelçiliğinin de resmen kapatıldığı ve diplomatların geri çekildiği bildirildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post