Bios terimlerinin anlamları0 0
Read Time:4 Minute, 57 Second

Bios’ta girdiğinizde gelen menülerin anlamlarını ve ne işe yaradıklarını bulabilirsiniz.

POWER MANAGEMENT SETUP
Güç tüketimini ve(ya) tasarrufu ayarlamanız için konulmuş bir menü.Bilgisayarınız açma olaylarını da buradan kontrol edebilirsiniz.

ACPI Function: Bu ayar ile Gelişmiş Güç ve Konfigürasyon Yönetiminietkin/iptal edebilirsiniz. Bazı Anakartlarda desteklenen STR (SuspendTo RAM) gibi özelliklerin çalışabilmesi için hem BIOS’dan ACPIfonksiyonunun etkinleştirilmesi hem de işletim sisteminin ACPIdesteğinin olması gerekiyor.
Power Management: Bu bölüm ile güç yönetim özellikleriniyönetiyorsunuz.[Max Saving] modunda sisteminiz bir süre aktivitesizkalırsa güç koruma moduna geçiyor. [Min Saving] ayarı ise yine güçkoruma moduna geçiriyor ama güç koruma moduna kadar gereken aktivitesizkalma zamanı daha fazla. [User Define] modunda ise güç korumaayarlarını kendiniz seçiyorsunuz. Bu ayar normalde [User Define]modunda geliyor ve şu özellikleri ayarlayabiliyorsunuz: HDD Power Down- Doze Mode – Suspend Mode. Buradaki ayarlar ile sistemin askıyaalınması için gereken zaman aşımı miktarını belirleyebiliyorsunuz.
ACPI Suspend Type: Bu ayar ile sisteminizi nasıl askıya alınacağınızbelirliyorsunuz. Örneğin anakartınız STR özelliğini destekliyor iseSTRözelliğini kullanabilmek için bu ayara STR moduna getirmeniz lazım.Fakat STR özelliğinin çalışabilmesi için sisteminizde kullandığınızdiğer aygıtların kendilerinin ve sürücülerinin bu modu desteklemesilazım. Aksi takdirde sorunlar yaşayabilmeniz olası.

PM Control By APM: Yeni nesil Windows işletim sistemlerinde (9x &ME & Win2K) yapılarında olan APM(Advanced Power Management)özelliği bulunuyor. Eğer bu özelliği [Enabled] yaparsanız güç yönetimiWindows tarafından yönetilir.
Video OFF Option: Ekran görüntüsünün ne zaman devreden çıkarılacağınıbelirler. “Suspend->Off” seçeneği sistemi askıya alınca devreyesokar. “Always On” seçeneği Windows’tan belirlediğiniz ürede aktiviteolmazsa ekran görüntüsünün kapanmasını sağlar.
Video Off Method: Yukarıdaki Video Off yöntemini belirler. Ekrankartınız DPMS özelliğini destekliyorsa BIOS görüntü kartını kontroledebilir; bu durumda DPMS seçeneklerinden birisi seçilebilir. “BlankScreen” seçeneği güç koruması veya Energy Star desteği olmayanmonitörlerde sadece ekranı karartır. V/H SYNC+Blank seçeneği ekranıkarartır yatay ve dikey taramayı da kapatır.
MODEM Use IRQ: Eğer sisteminiz askıya alınmış vaziyetteyken gelençağrılar ile sisteminizi tekrar normal moduna geçmesini istiyorsanız buayar ile hangi IRQ’nun kullanılacağını seçin. Varsayılan olarak seçilenIRQ numarası [3]’dür.
Soft-Off by PWRBTN: Bu ayar ile sisteminiz kapatırken güç düğmesinindavranışını belirliyorsunuz. [Instant-Off] ayarı seçildiğinde güçdüğmesine dokunduğunuz anda PC kapanır. Fakat [Delay 4 sec.] ayarıseçildiğinde ise sistemi kapatmak için güç düğmesine 4 saniye basılıtutmanız gerekiyor. Yani yanlışlıkla güç düğmesine bassanız bilesisteminiz kapanmaz. Düşünsenize onlarca sayfalık doküman yazıyorsunuzve güç düğmesine yanlışlıkla eliniz değiyor ve gidiyor güzelimyazdığınız şeyler.
Wake UP Events: Bilgisayarınız açılma veya askıdayken hangi durumlardanormal moda geçeceğini buradan belirliyorsunuz. Örneğin LPT&COMportunda bir aktivite olduğunda sistemin askı durumundan normal modageçmesini sağlayabilirsiniz. Veya Wake ON LAN Wake On Modem Ring gibiek donanımlar ile sisteminizin açılması için gereken özellikleriburadan yönetebiliyorsunuz. Automatic Power Up seçeneği ilebelirlediğiniz saatlerde veya tarihlerde PC’nizi otomatik açılmasınıayarlayabilirsiniz. Bazı anakartlarda bulunan IRQ Activitiy Monitoringbölümü işe kullanılan IRQ’ları toplu halde görebilirsiniz.
PNP/PCI CONFIGURATION
Tak Çalıştır desteği olan aygıtların ve PCI veriyolu ile ilgili ayarları bu bölümden yapıyoruz.

PNP OS Installed: Bu bölümde kullandığımız işletim sisteminin PnP (Takve Çalıştır) destekli bir işletim sistemi kullanıp kullanmadığınızbelirtmek içindir. Örneğin Win9x Win2000 gibi işletim sistemikullanıyorsanız bu ayarı [Yes] konumuna getirin. PnP desteksiz işletimsistemi kullanırken ise [No] konumuna getirmeniz gerekiyor. Bu şekildeçakışmaların önüne geçebilmek mümkün.
Reset Configuration Data: Eğer bu ayarı [Enabled] yapıp sistemi yenidenbaşlatırsanız BIOS Setup’da bulunan PnP bilgileri bellektentemizleniyor. [Disabled] konumunda kalması daha mantıklı.
Resources Controlled By: Bu ayar [Auto] moduna getirilirse sistemetaktığınız PnP aygıtlar için gereken DMA ve IRQ ayarları otomatikolarak atanır. Eğer PnP olmayan bir ISA kart taktığınızda otomatikolarak kaynak atanamıyor ise bu ayarı [Manual] moduna getirip el ileayarlamak gerekir.Bu ayarın [Auto] modunda kalması tavsiye edilir.
PCI/VGA Palette Snoop: Bazı MPEG kartları ve 3D hızlandırıcıları gibistandart olmayan Vga veya Add-On kartlar renkleri bozuk gösterebilir.Eğer öyle bir sorun yaşanırsa bu ayarın [Enabled] konumuna getirilmesiönerilir. Aksi takdirde bu ayar [Disabled] şeklinde kalmalıdır.
Assign IRQ for VGA: Bu ayar mutlaka [Enabled] konumuna getirilmelidir.1997 yılında sonra üretilen tüm ekran kartları doğru düzgünçalışabilmesi için IRQ’ya ihtiyaç duyarlar. Bu ayar ile VGA için IRQatanıyor.
Assign IRQ for USB: Eğer USB aygıt kullanıyorsanız bu ayarı da [Enabled] konumuna getirmelisiniz.

PC HEALTH STATUS/HARDWARE MONITOR
Bilgisayarınızda olan fanların dönüş hızı işlemcinizi sıcaklığı işlemcivoltajı gibi PC’nizin durumunu bu bölümden gözetleyebilisiniz.
NOT: Markalara göre farklılık göstermekte olup işlemci ayarlarınıBIOS’dan yapılmasına izin veren anakartlarda bölüm ismi farklılıkgösteriyor. Örneğin Abit anakartlarda Softmenu II(I); IWillanakartlarda SmartCPU şeklinde özel bir menü atanmıştır. Yeni Asusanakartlarda işlemci hız/voltaj ayarlarını Advanced bölümündenyapıyorsunuz. Yani sözün özü anakartınıza göre bazı ayarlar farklılıkgösterebilir.
LOAD FAIL SAFE DEFAULTS
Bu ayarlar donanımlarınızın stabil çalışması için gereken minimalayarları yüklüyor. Eğer sisteminizde bir sorun var ise bu ayarlarıyüklemeyi deneyin. LOAD FAIL SAFE DEFAULTS’un üzerine gelip Entertuşuna basın.Y tuşuna basarsanız güvenli ayarlar yüklenecektir. Ancakgüvenli ayarlar optimum ayar değildir sadece başa çıkılamayansorunlarda teşhise yardımcı olması için kullanılır.
LOAD OPTIMIZED DEFAULTS
Optimum ayarları kurmak içindir. Ancak bu yapılırken genel bir PCdikkate alınır. Yüklendikten sonra disk sürücü ayarları bellek hızıayarları (bellek modeli tam biliniyorsa) vs. kendi donanımınıza özgüayarları yaparak performansı artırmanız mümkündür. Tabii OptimizedDefaults üzerine donanımınıza uygun olmayan ayarları yaparsanızstabilite sorunları çıkabilir. Hangi değişiklikleri yaptığınızıunutursanız LOAD OPTIMIZED DEFAULTS’u tekrar yükleyerek baştan ayaryapabilirsiniz.

SET SUPERVISOR & USER PASSWORD
Şifre koymak için bu menüler kullanılabilir. Supervisor – koyarsanızbaşkaları BIOS’a girip her ayar değiştiremezler. User Password isesisteme şifre koyuyor. Bu – iptal etmek için yine bu bölümlere gelipEnter tuşunu basıp şifre istediğinde şifre kutusunu boş bırakıp Entertuşuna basmanız yeterlidir.

SAVE AND EXIT SETUP
Ayarları kayıt edip çıkmak için burayı kullanın.

EXIT WHITOUT SAVING
Değiştirdiğiniz ayarları kayıt etmeden çıkmak için kullanın.

BIOS GÜNCELLEMELERİ
Bu kısım acemi bilgisayar kullanıcıları için çok tehlikelidir.Lütfenacemi iseniz burada yazılanları sadece bir şeyler öğrenmek maksatlıokuyunuz. Uygulamasını kesinlikle yapmayınız… BIOS güncellemeyapılırken elektrik kesintisi yada yanlış bios programı yüklenirse’Anakartınız’ kullanılamaz !!!

Bios günceleme nasıl yapılır?
Şu anda bir çok üretici firma AMI AWARDve Phoenix bios yongalarından birini kendi anakartlarında ağırlıkla kullanmaktadır. Aşağıda bu yongalara sahip bir anakartta bios upgrade’in(yükseltme) nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Ancak Bios upgrade yaparken bilgisayarın resetlenmemesi ve gücünün kesilmemesi gerekmektedir. Böylebir durumda bios tamamen bozulabilir. Ayrıca bios upgrade yapıldıktan sonra daha önce yapılmış olan ayarlamaların default değerlere döneceğini düşünerek bios ayarlarını not etmeniz tavsiye edilir. İlk önce anakart üreticinizin web sayfasından anakartınızın modeline göre yeni tarihli bios dosyalarını alınız. Bu dosyalar her anakartın internet sayfasında bulunur.Ama mutlaka anakart modelini seçerken aynı olmasına dikkat ediniz…

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post