Foursquare0 0
Read Time:8 Minute, 54 Second

{jcomments on}Foursquare, lokasyon bazlı çalışan bir sosyal ağ web sitesi, taşınabilir cihazlar için yazılım ve aynı zamanda bir oyundur. Kullanıcılar mobil site üzerinden, kısa mesajla -şu an için sadece ABD’de geçerli- ya da cep telefonları üzerine kurdukları Foursquare yazılımıyla bulundukları mekanları işaretliyebiliyor. Böylece kullanıcılar çeşitli puanlar ve rozetler kazanabiliyor.

Servis 2009 yılında Dennis Crowley ve Naveen Selvadurai tarafından kuruldu. Dennis Crowley’ın önceki benzer bir proje olan Dodgeball’ı 2005 yılında Google’a sattı. Fakat Google 2009 yılında bu servisini kapattı. Foursquare’in kullanıcı sayısı, Haziran 2010 itibariyle 1.3 milyona yaklaşmış ve Yahoo! Inc. tarafından 125 milyon dolara satın alınmak istenmiştir. Haziran 2010 ayında ise şirket 20 milyon dolar kâr ederek,Silikon Vadisi‘nin en gözde servisleri arasında yer almaktadır.

 

Nasıl Kullanılır

Paylaş10

Etrafınızdaki tüm olan bitenlerin farkında olmak istemez miydiniz? Foursquare ile dünyanızı genişleterek hemen yanı başınızdaki mutlulukları yakalayabilirsiniz. İhtiyacınız olanlar; Foursquare uygulaması, mobil cihaz ve biraz da araştırma tutkusu!

Arkadaşlarınızı bulun

Öncelikle arkadaşlarınıza ulaşabilmek için, mobil cihazınıza uygun Foursquare uygulamasını indirin ve cihazınıza yükleyin. Daha sonra adres defteriniz, Facebook ve Twitter hesaplarınız aracılığıyla arkadaşlarınıza ulaşın ve nerelerde takıldıklarını keşfedin. Size ne kadar yakın olduklarına ve en son nerelerde bulunduklarına gözatın.

Eğer A.B.D.’de yaşıyorsanız ve cep telefonunuzun internet erişimi yoksa, Foursquare’i kısa mesajla da kullanabilirsiniz.

Check-in yapın

Cihazınızın GPS özelliği sayesinde, Foursquare’de otomatik olarak listelenen binlerce mekandan birini işaretleyerek, arkadaşlarınızla nerede olduğunuzu paylaşabilirsiniz. Mekanlardaki deneyimlerinizi paylaşarak önerilerde bulunabilirsiniz. Ayrıca detaylara özen gösterin, Foursquare’in en iyi özelliklerinden biri önerilen bilgilerdir. Gittiğiniz mekanlarda fotoğraf çekip yükleyebilir ve sizden sonra gelecek kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz mekan listede yoksa Foursquare’e ekleyebilirsiniz.

Önerilere gözatın

Arkadaşlarınızın ve sayısı binleri aşkın Foursquare kullanıcılarının önerilerine gözatabilirsiniz. Bulunduğunuz konuma ait görüşleri ve tavsiyeleri bularak, bunları yapılacak listenize ekleyebilir ya da bunlardan uzak durabilirsiniz.

Dışarı çıkın

Foursquare’i daha fazla kullanmak için daha fazla dışarı çıkmalısınız. Böylece konum ve çeşitli zamanlardaki işaretlediğiniz yerlere özel rozetler ve puanlar kazanabilirsiniz. Daha sonra rozet koleksiyonunuzu ve istatistiklerinizi foursquare.com’dan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Gücünüze güç katın

Mekanlara diğer kullanıcılardan daha fazla giriş yaparak, o mağazanın sorumlusu olabilirsiniz. Böylece vefalı bir müşteri örneği sergileyerek anlaşmalı firmalardan sürpriz hediyeler kazanabilirsiniz. Mağaza/Bölge sorumlusu olmasanız bile Foursquare’in anlaşmalı kurumlarla yaptığı, kullanıcılarına özel tekliflere gözatın.

Her yerde kullanın

Foursquare’i her yerde kullanın. Müzelerde, havaalanlarında, toplu taşıma araçlarında, konserlerde… Kim bilir hiç beklenmedik bir anda beklenmedik bir şeyle karşılaşabilirsiniz

Yeni arkadaşlıklar edinin

Foursquare ile şehiriçinde, şehir dışında ya da tüm dünyada arkadaşlıklar edinmeniz mümkün. Nereye giderseniz gidin, listenizdeki arkadaşlarınızın o an nerede olduğunu görebilir ve takip edebilirsiniz.

Yeni yerler keşfedin

Şehir rehberiniz Foursquare yeni mekanları keşfetmenizde ve kullanıcıların bıraktığı önerilerle size yol göstererek önerilerde bulunur. Ayrıca kullanıcıların bıraktığı önerileri okuyup, gideceğiniz mekanlar hakkında bilgiler verir.

Düzenli olarak kullanın

İş yerinize, okulunuza ya da favori mekanlarınızda düzenli olarak check-in yapın. Mekanlara gidip check-in yaptığınızda puanlar ve gittiğiniz mekanlara özel sanal rozetler kazanın.

Rozet’ler (Badges) nasıl kazanılır?


Rozet Mesaj Nasıl Kazanılır?

Newbie
Congrats on your first check-in! Foursquare’e üye olup uygulama ile yaptığınız ilk check-in’de.
Adventurer
You’ve checked into 10 different venues! 10 farklı mekanda yapacağınız check-in’ler ile.
Explorer
You’ve checked into 25 different venues! 25 farklı mekanda yapacağınız check-in’ler ile.
Superstar
You’ve checked into 50 different venues! 50 farklı mekanda yapacağınız check-in’ler ile.

Bender
That’s 4+ nights in a row for you! 4 gece üstüste yapacağınız check-in’ler ile.

Crunked
That’s 4+ stops in one night for you! Bir gecede yapacağınız minimum 4 check-in ile.

Local
You’ve been at the same place 3x in one week! Bir hafta içinde aynı mekana yapacağınız 3 check-in ile.

Super User
That’s 30 checkins in a month for you! Bir ayda yapacağınız minimum 30 check-in ile.

Player Please
Look at you, checking-in with 3 members of the opposite sex! Player, please! Karşı cinsten 3 arkadaşınızın check-in yaptığı bir mekanda check-in yaparak.

School Night
Checking-in after 3am on a school night? Well done! Haftaiçi pazartesiden perşembeye herhangi bir gecede Saat 03:00 ile 06:00 arasında yapacağınız 1 check-in ile.

Photogenic
You found 3 places with a photobooth! Fotoğraf kabini etiketi olan (photo booth etiketli mekan) 3 farklı mekanda yapacağınız check-in’ler ile.

Overshare
10+ checkins in 12 hours! Next up: tweeting that you unlocked this Overshare badge? 12 saat içinde 10 farklı mekanda yapacağınız check-inler ile.

I’m On a Boat
♫ This ain’t Seaworld, this is as real as it gets / I’m on a boat, MF’er, don’t you ever forget! ♫ Feribot, vapur gibi deniz taşıtlarından(Boat or Ferry kategorisinde mekan)birinde yapacağınız check-in ile.

Ziggy’s Wagon
Waffles and tacos and dumplings and BBQ and… looks like you’ve found 3 of your city’s legendary food trucks. Enjoy! Seyyar yemek satıcısında (Food Truck kategorisindeki mekanlar)yapacağınız 3 check-in ile.

Don’t Stop Believin’
♫ Just a small town girl / Living in a lonely world / She took the midnight train going anywhere! ♫ That’s 3 karaoke field trips in a month! Treat yourself by slaying a lil’ Bon Jovi. 1 ay içinde 3 kez karaoke mekanında(karaoke etiketli mekan) yapacağınız check-in’ler ile.

Gym Rat
10x trips in 30 days? Go reward yourself to the nastiest double cheeseburger you can find (bonus points for cheesy fries and milkshakes). And ps: you look nice today! 1 ay içinde 10 kez spor salonunda (Gym / Fitness kategorisinde mekan)yapacağınız check-in’ler ile.

16 Candles
Treat yourself to another cupcake – that’s 5 birthday shoutouts from you! 5 kez doğumgünü partisine katılıp “Happy Birthday” diye bağırarak. (5 kez Happy Birthday içeren Shout yaparak. Sonuncusu check-in ile olmalı)

Zoetrope
That brings you to 10 movie theater checkins! Now, can you pick us up a large popcorn while you’re up? 10 kez sinemaya (theater etiketli ya da kategorisinde mekan) check-in yaparak.

Pizzaiolo
This badge is reserved only for the true pizza connoisseur: slices from 20 different pizza places. Well done! 20 farklı pizza restoranında (Pizza Shop kategorisinde mekan) check-in yaparak.

Babysitter
Forget those “Bender” and “Crunked” badges – you’ve conquered the playground circuit! (10 checkins!) 10 kez oyun parkında (Playground kategorisinde mekan) check-in yaparak.

Swarm
50+ people are also checked-in here – it’s a foursquare flashmob! 50 ve üstü kullanıcı ile aynı anda aynı mekana check-in yaparak.

Super Mayor
A special shoutout for holding down 10 mayorships at once! 10 adet mayor’lük kazanarak.

Super Swarm
50 person foursquare swarms are soooo 2009. We upped it to 250 for the Super Swarm and you still nailed it. Well played! 250 ve üstü kullanıcı ile aynı anda aynı mekana check-in yaparak.

Super Duper Swarm
That “Super Swarm” badge is for babies! Welcome to the Super Duper Swarm Club – 500 people checked in at once! 500 ve üstü kullanıcı ile aynı anda aynı mekana check-in yaparak.

Epic Swarm
Wow! 1,000 foursquare users in the same location?!? According to our math, the world should implode right about now. 1000 ve üstü kullanıcı ile aynı anda aynı mekana check-in yaparak.

Dog’s Best Friend
Woof! Woof woof 10 checkins @ dog runs woof woof woof 30 days woof woof! Woof! 1 ay içinde 10 kez köpek parkında (Dog run etiketli mekan) check-in yaparak.

Bookworm
You Nerd! 3 farklı kütüphane ya da kitapçı dükkanında (Library ya da Book Store kategorisinde mekan) check-in yaparak.

Swimmies
Hey now! That’s your 5th check-in near the water. Let’s hope this isn’t followed-up by unlocking our “Unlucky Shark Attack” badge. 5 kez göl, gölet ya da plajda(Lake/Pond ya da Beach kategorisinde mekan) check-in yaparak.

Great Outdoors
Welcome to the Great Outdoors! Behold Mother Nature’s true beauty. Now if only she’d throw a double rainbow up in this piece. 7 kez park ya da ormanda (Parks & Outdoors kategorisinde mekan)check-in yaparak.

Hangover
Late to bed and early to rise. Good luck making it through the day. Tip: bacon egg n’ cheese and orange gatorade will be your bestest friend. Pazartesi ile cuma günü arasında gece saat 04:00’ten sonra bir barda (Bar kategorisinde mekan) check-in yapıp sabah 09:00’dan önce bir işyeri ya da ofiste(Corporate / Office kategorisinde mekan) check-in yaparak.

9 to 5
Looks like someone’s filed 15 TPS reports in 30 days. Ummm… Yeeaahh… we’re gonna need to go ahead and move you downstairs into Storage B. 1 ay içinde minimum 15 kez bir ofis ya da işyerine(Corporate / Office kategorisinde mekan) check-in yaparak.

7-10 Split
You’ve shown your loyalty to the lanes, cooking up one hot turkey after the next. Now see if you can crash that 8-year-old’s birthday party. That cake looks good! 3 gün üstüste bowling salonuna(Bowling kategorisinde mekan) check-in yaparak.

Barista
Congrats — you’ve checked in at 5 different Starbucks! Be sure to pick up a double tall latte for your friend — I’m sure they’d do the same for you. 5 farklı Starbucks cafesine (Starbucks adı geçen mekan) check-in yaparak.

Century Club
That’s over 100 days you’ve checked-in at the same place! You should have your photo hanging on the wall by now. Seriously, if they don’t let you, just hang it up yourself. Bir mekana 100 farklı günde toplam 100 kez check-in yaparak.

Fresh Brew
Look at you, Juan Valdez! That’s 30 cups of coffee. Now that you’ve had your caffeine fix, get out there and conquer the day – one twitchy step at a time. 30 kez cafe mekanlarında (Coffee Shop kategorisinde mekan) check-in yaparak.

Fixer Upper
Whether you’re here for 1/4″ electro-galvinized roofing nails or that hammer-machine-saw-thingy, here’s to getting stuff done! 3 kez hırdavat dükkanında (Hardware kategorisinde mekan) check-in yaparak.

Handmade Hero
Warm up the glue gun, sharpen your scissors and lay out some pipe cleaners – cause somebody’s about to make something awesome! Sure hope it’s a papier-mâché dinosaur! 3 kez elişi ya da sanat atölyelerine(Arts & Crafts kategorisinde mekan)check-in yaparak.

Jetsetter
Hopping around the world one airport at a time… congrats on your 5th airport checkin and safe travels! 5 farklı havalimanına (Airport kategorisinde mekan)check-in yaparak.

Ski Bum
Looks like someone’s been slaying the pow! Say, is it 1988 in here, or did someone just throw a sick Double Daffy!? 3 farklı günde kayak alanı ya da kayak merkezi mekanlarında (Ski Area veya Ski Lodge kategorisinde mekan)check-in yaparak.

Warhol
That sure is a nice collection of art gallery checkins (10 different galleries!) 10 farklı sanat galerisine (Art Gallery kategorisinde mekan) check-in yaparak.

indirin

PalmOvi ve Windows Phone.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post