youtuberın dikkat etmesi gerekenler-önemli püf noktaları0 0
Read Time:5 Minute, 12 Second

YouTube, dünyanın en büyük arama motorlarından biridir. Dolayısıyla anahtar kelimeler içeren açıklamalar yazarak izleyicilerin, arama yoluyla videolarınızı daha kolay bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Aranabilir açıklamalar yazın

Açıklamalar izleyicilere, arama sonuçlarında videolarınızı bulma ve ne izleyeceklerini anlama konusunda yardımcı olan değerli bilgiler aktarabilir. Doğru anahtar kelimelerle iyi yazılmış açıklamalar, arama sonuçlarında videonuzun görünmesine yardımcı olacağından izlenme sayısını ve izlenme süresini artırabilir.

 

Yapabileceğiniz işlemler:

Bir dizi anahtar kelime girmek yerine, doğal bir dil kullanarak videonuza dair bir genel bakış sunun.

En önemli anahtar kelimeleri, açıklamanızın en başına yerleştirin.

Videonuzu açıklayan 1-2 ana kelime belirleyip bunları hem açıklamanızda hem başlığınızda belirgin şekilde öne çıkarın.

Popüler anahtar kelimeleri ve eş anlamlılarını belirlemek için Google Trendler’i ve Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanın. Bu terimlerin eklenmesi, aramadan gelen trafiği en üst düzeye çıkarmanızı sağlayabilir.

Alakasız kelimeler zayıf bir izleme deneyimi oluşturacağından ve  politikalarımızı ihlal edebileceğinden, açıklamanızda bu tür kelimeler kullanmaktan kaçının.

Not: Bu dersteki stratejiler, YouTube içerik üreticileriyle olan deneyimimizden alınmış önerilerdir ve başarı sözü ya da garantisi vermemektedir.

Nasıl çalıştığını görün

 

Önemli anahtar kelimeleri güçlendirin

 

Bu videonun başlığında ve açıklamasında görünen “sabah yogası” ifadesi (kırmızıyla altı çizilmiş), YouTube’un bu videoyu arama sonuçlarında çıkarma olasılığını artırıyor.

 

Anahtar kelimeler, görüntüleyenlerin videolarınızı bulmalarına yardımcı olabilir

 

“Sabah yogası” anahtar kelimeleri için yapılan arama, aynı videoyu YouTube arama sonuçlarında 1. sırada gösteriyor.

Açıklamanızı en üst düzeye çıkarın

Açıklama alanı, görüntüleyenlerin videolarınızı bulmalarına, videolarınız hakkında bilgi edinmelerine ve videolarınızı izlemek isteyip istemediklerine karar vermelerine yardımcı olma konusunda inanılmaz derecede faydalıdır. Açıklamayı iki bölüm olarak düşünebilirsiniz: Görüntüleyenlerin “Daha fazla göster”i tıklamadan önce gördükleri ve daha sonrasında gördükleri. Videonuzu tanımlamak için açıklamanızın ilk birkaç satırına öncelik vermeyi düşünün; çünkü görüntüleyenlerin ilk görecekleri kısım burası olacaktır. Görüntüleyenlerin daha fazla bilgi edinebilmeleri için kanalınızla ilgili temel bilgileri, meta verileri ve sosyal ağlarınızın bağlantılarını veya web sitenizi aşağıya ekleyebilirsiniz. Yükleme sonrasında videolarınızın tamamına önemli kanal bilgilerini otomatik olarak ekleyen bir varsayılan açıklama bile oluşturabilirsiniz.

 

Yapabileceğiniz olası işlemler şunlardır:

Her videonun benzersiz bir açıklamasının olduğundan emin olun. Bu, videonun arama yoluyla bulunmasını kolaylaştırır ve benzer videoların arasından sıyrılmasına yardımcı olur.

Videonun konusunu, arama dostu anahtar kelimeler ve doğal bir dil kullanarak metnin ilk birkaç satırında açıklayın.

Kanalınızın neyle ilgili olduğu, sosyal ağ bağlantıları gibi ekstra bilgiler için metnin geri kalanını (“Daha fazla göster”i tıkladıktan sonra görünenler) kullanın.

İpuçları

 

Açıklama alanında en fazla 5000 karaktere izin verilir.

Tüm videolarınız genelinde otomatik olarak ekstra bilgiler göstermek için varsayılan açıklama metin alanını doldurun.

Nasıl çalıştığını görün

 

“Daha fazla göster”in yukarısındaki her şey

 

“Daha fazla göster” ifadesinin yukarısında maviyle ana hatları çizilen alan, arama sonuçlarında, izleme sayfasında ve videonuz kullanıcının feed’inde çıktığında görünebilir. Videonuzun konusunu açıklayan anahtar kelimeleri buraya eklemek iyidir. Görüntüleyenlerin açıklamanın kalanını (yeşille ana hatları çizilen) görmek için “Daha fazla göster”i tıklamaları gerekir.

 

Tıklayan görüntüleyenler için ekstra bilgi

 

Açıklamanızın tam içeriği, yalnızca “Daha fazla göster” tıklandığında görünür. Yukarıdaki örnekte, Blogilates’in her video için benzersiz bir açıklama yazdığını, ardından tüm videolar genelinde aynı bilgileri tutarlı şekilde göstermek için varsayılan açıklamayı (ilk üç satırın altında görünür) kullandığını görebilirsiniz.

Görüntüleyenlerin kullanabilecekleri açıklamalar oluşturun

Açıklama alanında yalnızca metin gösterilebilse de bunun sıkıcı bir deneyim olması gerekmez. Görüntülemeleri artırmaya, ortak çalışmaları vurgulamaya ve abone kitlenizi büyütmeye yardımcı olabilecek interaktif özellikler ekleyebilirsiniz.

 

Yapabileceğiniz olası işlemler şunlardır:

Ortak çalışanlarınızın katkılarını vurgulamak için içerik oluşturucu jenerikleri ekleyin. Birlikte çalıştığınız içerik oluşturuculara geri bağlantı vermeyi alışkanlık haline getirin ve onların da sizi jeneriğe eklediklerinden emin olun.

Görüntüleyenlerin uzun videoların önemli bölümlerine atlamalarına yardımcı olmak için zaman damgalarını kullanın.

İlgili videoların oynatma listelerine bağlantı verin.

Tıklanabilir hale getirmek için tüm web sitelerinin önüne http:// ön ekini eklemeyi unutmayın.

Nasıl çalıştığını görün

 

İçerik oluşturucu jenerikleriyle ortak çalışmaları duyurun

 

Yardımcı yıldızları ve videonuzda size yardımcı olan diğer kişileri duyurmak için açıklamayı kullanabilirsiniz.

 

Zaman damgalarıyla unutulmaz anlara bağlantı verin

 

Açıklamada zaman damgalarına bağlantı vermek, görüntüleyenleri videonuzun en önemli anlarına yönlendirmenize yardımcı olabilir.

YouTube’da video açıklamalarını oluşturma adımları

Kanalınıza her yeni video yüklediğinizde bir açıklama yazmanız istenir.Açıklama alanı gibi araçları kullanarak videonuzu ne kadar ön plana çıkarırsanız videonuzun YouTube’da başarılı olma şansı o kadar fazla olur. Daha sonra bilgi eklemeye veya çıkarmaya karar verecek olursanız video açıklamalarını güncellemek de kolaydır.

 

Yapabileceğiniz olası işlemler şunlardır:

Yeni video yüklerken bir açıklama girin.

Her video için benzersiz ve özel açıklamalar yazılması, daha iyi sonuçlar getirebilir.

Her videonun açıklama kısmına otomatik olarak eklenecek, ekstra bilgileri (kanal açıklaması gibi) içeren bir varsayılan açıklama oluşturun.

Nasıl çalıştığını görün

 

Etkili açıklamalar yazmak için göz önünde bulundurulacak temel noktalar

 

Bu videoda, keşfe ve insanların videolarınızı izlemelerini sağlamaya yardımcı olan iyi açıklamalar yazma konusunda düşünülmesi gereken bazı önemli noktalar açıklanmaktadır.

Videonuzun açıklamasında Hashtag kullanma

İzleyicilerinizin belirli bir hashtag’i aradığında videonuzu bulmaları için video açıklamalarınızda ilgili hashtag’ler (#) kullanabilirsiniz.

 

Bir video yüklediğinizde, videonuzun başlığına veya açıklamasına hashtag’ler (#hashtag #örnek) girebilirsiniz. Video açıklamasındaki hashtag’ler, kullanıcıların konuyla ilgili daha fazla video görmek amacıyla ilgili hashtag’i tıklayıp arama sonuçları sayfasına gidebilecekleri bağlantılardır.

 

İzleyicilerin videonuzu bulması için açıklamanızın önemli bölümlerine hashtag’ler ekleyin.

Yalnızca videonuzla ilgili hashtag’leri kullandığınızdan emin olun. Örneğin; belirli bir filmin eleştirisini yüklüyorsanız izlenme sayısını haksız şekilde artırmak için farklı veya alakasız popüler filmler, aktörler ya da alakasız konularla ilgili hashtag’ler eklemeyin.

Az sayıda hashtag yeterlidir. Açıklamanızı hashtag’lerle doldurmaya çalışmayın. YouTube, 15’ten fazla hashtag’i olan bir videodaki tüm hashtag’leri yok sayar.

Hashtag’ler, özellikle yaklaşan etkinlikler veya haberlerdeki insanlar gibi trend içeriklerle birlikte kullanmak için idealdir. Bu sayede trend konuyla ilgili videolar arayan izleyiciler konuyla alakalı çeşitli içerikler bulabilir.

Bu stratejiler, YouTube içerik oluşturucularıyla olan deneyimimizden alınmış önerilerdir ve başarı sözü ya da garantisi vermez.

Reklamverenlere uygun açıklamalar

Reklamverenler, önem verdikleri kitlelere ulaşmak için başlıkları, açıklamaları ya da etiketlerinde belirli terimler ve anahtar kelimeler bulunan videoları hedeflemeyi tercih edebilir.

 

Reklamverenler, markalarına uygun olmayan içerikleri hariç tutmak için de terimlerden ve anahtar kelimelerden yararlanabilir. Örneğin, küfürlü, tartışmalı veya müstehcen terimler (komik, alaycı veya saldırı amacı taşımayan bir bağlamda kullanıldığında bile) içeren videolar, bazı reklamverenlerin kampanyalarında videonuzu hariç tutmasına neden olabilir. Bazen reklamverenler, tartışmalı olmayan ancak markalarına veya reklam kampanyası hedeflerine uygun olmayabileceğini düşündükleri anahtar kelimelerin de kapsamı dışında kalmayı tercih eder.

 

Reklamverenlerin meta verilerinize güvenmesini sağlayacak ipuçları:

 

Doğru başlıklar, etiketler ve açıklamalar kullanın: En önemlisi, meta veriler videonuzun içeriğini doğru şekilde tanımlamalıdır.

Kelimelerinizi özenle seçin: Küfürlü, tartışmalı veya müstehcen terimler içeren videolar, bazı reklamverenlerin kampanyalarında videonuzu hariç tutmasına neden olabilir.

Kelimeler, bağlamı dışında anlamlar çağrıştırabilir: Reklamverenler genellikle belirli kelimelerin veya kelime gruplarının kapsamı dışında kalmayı tercih eder. Başlıklarınız, etiketleriniz ve açıklamalarınızın, nasıl yorumlanabileceğini düşünün

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post